Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Pewnie!

Za każdym razem, gdy za oknem pojawi się pierwsze słońce, zastanawiam się nad kupnem nowych okularów przeciwsłonecznych. Jak wybieram spośród tysięcy modeli dostępnych na internetowych sklepach? W swoich wyborach kieruję się głównie estetyką, ale także polaryzacją z praktycznego punktu widzenia. Dlaczego?

Czym jest polaryzacja?

Wypadałoby wyjaśnić czym jest owa polaryzacja. Otóż polaryzacja w okularach ma za zadanie odfiltrować wiązki fali świetlnej, która nie jest ukierunkowana pionowo. W efekcie filtr polaryzacyjny nie przepuszcza żadnych odbić. Co to oznacza dla obrazu, który widzą nasze oczy?

Co nam daje polaryzacja w okularach?

Kiedy nasze okulary mają filtr polaryzacyjny, obraz który dochodzi do naszych oczu pozbawiony jest odbić i odblasków. Dzieje się tak dlatego, ponieważ filtr przepuszcza jedynie wiązki światła pionowe, a pomija wiązki odbite (czyt: w kierunkach innych niż pionowy). Obraz taki jest bardziej klarowny i ma „żywsze” kolory. Jest przyjemny w odbiorze przez nasze oczy, zwłaszcza w słoneczne i deszczowe dni.

Dla kogo okulary polaryzacyjne?

Istnieją grupy osób, dla których okulary takie mogą okazać się niezbędne. Istnieją nawet specjalistyczne okulary z polaryzacją dla:
  • okulary dla kierowców – zwiększają komfort jazdy samochodem
  • okulary dla wędkarzy – minimalizują liczbę odbić
  • okulary dla sportowców – dobre okulary sportowe zawsze posiadają filtr polaryzacyjny
Czy każdy potrzebuje okularów z polaryzacją? Uważam, że nie! Większość okularów polaryzacji nie posiada, ponieważ stawiają głównie na estetykę. Popularne modele w danym sezonie nie posiadają polaryzacji, ponieważ zazwyczaj nie jest to cechą istotną dla kupujących. Sam nieraz wybieram okulary dlatego, że mi się podobają i fakt, czy mają polaryzację czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Jeśli jednak szukamy okularów na co dzień, to warto by były to okulary z polaryzacją.

Modne okulary z polaryzacją?

Pewnie myślisz sobie, że nie ma modnych, ładnych okularów z polaryzacją, a wszystkie z polaryzacją są toporne i staroświeckie. Oczywiście, że nie! Najlepszym przykładem są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją dostępne na naszej stronie. Kliknij w przycisk poniżej, aby samemu się o tym przekonać.